Su Geçirmez Bant Nedir?

Elektrik bandı
Elektrik Bandı Nedir, Ne İşe Yarar?
21 Aralık 2022
kağıt bant
Kâğıt Bant Hangi Alanlarda Kullanılır?
3 Şubat 2023
su geçirmez bant

Hayatımızın pek çok alanında bantlar yardımıyla izolasyon veya yapıştırma işlemi yapmaktayız. Kargo taşıma kolisi gibi düz ve kuru bir zeminde pek çok bant yüksek performans vermektedir. Ancak özellikle nemli zeminlerde bant çok düşük performans vermektedir. Nemli yüzeylerde normal bant kullanımı yapılmaması gerekmektedir. Nemli yüzeylerde işlerinizi halletmek ve banttan yüksek performans almak istiyorsanız su geçirmez bant kullanmanız gerekiyor. Su geçirmez bant sayesinde nemli yüzeylerde veya nem riski olan yüzeylerde uzun süre sorunsuz yapıştırma işlemi yapabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere su sızdırmaz bantlar hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

 

Su Geçirmez Bant Nedir?

Su geçirmez bant adından da anlaşılacağı üzere suya karşı dayanıklı ve sudan etkilenmeyen bant çeşididir. Sızdırmaz bantlar sayesinde sıvı ile teması olan yüzeylerde veya neme maruz kalan yüzeylerde maksimum yapışma performansı alırsınız.

Günümüzde su geçirmez bantlar ne yazık ki bilinmemektedir. Bu nedenle de genellikle sıvıya maruz kalan veya neme maruz kalan yüzeylerde kesinlikle bant kullanılmaz algısı ortaya çıkmıştır. Ancak bant sanıldığından çok daha fazla şartta ve ortamda kullanılmaktadır. Bunun nedeni ise bantların her türlü ortama ve yüzeye uyum sağlaması için farklı çeşitlerinin bulunmasıdır. Siz eğer nemli bir yüzeyde veya sıvıya maruz kalan bir yüzeyde normal bant kullanıyorsanız bu bant sıvı ile temas ettiği gibi yapıştırıcı özelliğini kaybedecektir. Bu sebeple de bantlar ıslak zeminde yüksek performans sağlamaz algısı ortaya çıkacaktır.

Su Geçirmez Bantlar

Su Geçirmez Bant Özellikleri Nedir?

Su geçirmez bant denildiği zaman özelliklerini herkes merak etmektedir. Su geçirmez bant sıvı geçirmez olması için diğer bantlara göre çok farklı özellikle donatılmıştır. Sızdırmaz bant özelliklerini sizlere detaylı bir şekilde açıklayalım.

  • Su geçirmez bandın ilk özelliği adından da anlaşılacağı üzere su geçirmez olmasıdır. Kesinlikle nem ve su ile temasında olumsuz bir durum ortaya çıkmamaktadır.
  • Su geçirmez bant diğer bantlara göre oldukça kalın yapılmıştır. Bunun sebebi ise su geçirmez bantların, herhangi bir suya veya neme maruz kalması durumun da yapışkan olan yüzeyinin sıvı ile temas etmesinin önüne geçmektir. Bu nedenle su geçirmez bantların yapışkan tabakasının üstünde bulunan kısım oldukça kalındır.
  • Su geçirmez bantların kendi içerisinde farklı çeşitleri bulunmaktadır. İçerisinde farklı çeşitlere ayrılmasında etkili olan unsur ise güçlendirmek için yapısında kullanılan malzemelerdir. PCV, köpük veya elyaf gibi yalıtımı güçlü olan malzemeler ile su geçirmez bantlar güçlendirilir.
  • Su geçirmez bant normal koli bandı veya kırtasiye bandına oranla çok daha iyi yapışkana sahiptir. Yapışkan tabakası diğer bantlara göre son derece dayanıklı ve güçlü üretilmiş olan bu bantlar sıvı görmesi durumunda yapışma özelliğini kaybetmemektedir.

 

Su Geçirmez Bant Nerelerde Kullanılmaktadır?

Su geçirmez bantları hayatımızın pek çok alanında kullanmaktadır. Hayatımız en çok kullandığımız noktalar ise şu şekildedir.

  • Su sızdırmaz bandı ilk olarak borularda kullanmaktayız. Su geçen tesisatlar genellikle diğer bant veya yapıştırıcılar ile birleştirildiğinde su sızdırması yapar. Bu su sızdırması ise gözle görülmemektedir. Nedeni ise yapılarda su tesisatı genellikle duvardan veya tabandan geçmektedir. Gözle görülen noktalarda su tesisatı olmamaktadır. Bu nedenle gözle görülmez ve yapıyı içten içe çürütür. Bu nedenle su tesisatının bağlantı noktalarında veya onarım yapıldığı sırada sızdırmaz bant kullanılması gerekmektedir. Sızdırmaz bant sayesinde borularda kesinlikle su kaçağı olmayacaktır. Bu sayede büyük bir maddi kayıptan ve can kabından sizi kurtaracaktır.
  • Su sızdırmaz bandın kullanıldığı bir diğer nokta ise pimapenlerdir. Pimapenler sıcaklık farkından dolayı oldukça nemlenir. Bu nedenle normal bant kullanılması verimli olmamaktadır. Pimapenlerin etrafında bulunan hava boşluklarının yalıtımı için su sızdırmaz bant kullanılması uygundur Su sızdırmaz bant ile hem su hem de hava girişini engellemiş olursunuz.
  • Dış cephe izolasyonunda sızdırmaz bantlar kullanılmalıdır. Yapıların dış cephe izolasyonlarında özellikle de bağlantı noktalarında mutlaka sızdırmaz bant kullanılmalıdır. Sızdırmaz bant sayesinde hem dış cephe yalıtımı daha verimli olacaktır hem de çok daha uzun ömürlü olacaktır.
  • Sızdırmaz bant banyo ve tuvaletlerde lavabo, duş teknesi gibi suyun olduğu ve izolasyonun yapılması gereken alanlarda kullanılmaktadır.

 

Su Geçirmez Bant Fiyatları Ne Kadardır?

Sızdırmaz bant fiyatları hakkında net bir fiyat vermek doğru olmayacaktır. Ancak su geçirmez bant fiyatlarını doğrudan etkileyen unsurlar bulunmaktadır. Bunlardan ilki bant uzunluğudur. İhtiyacınızla doğru orantılı bant uzunluğu seçmeniz gerekiyor. Eğer bu uzunlukta bant bulunmuyorsa adet olarak fazla alabilirsiniz. İkinci olarak ise su geçirmez bant fiyatlarını bant yapısında kullanılan malzemeler etkilemektedir. Yazımızın en başında PVC, köpük gibi malzemeler kullanılarak bant daha güçlü bir hale gelmektedir demiştik. Bu malzemeler fiyata doğrudan etki etmektedir. Bu nedenle öncelikle ne iş yapacağınızı ve ne kadarlık bir alanda kullanacağınıza iyi karar vermeniz gerekiyor. Bu iki unsura dikkat ettikten sonra ise su geçirmez bant fiyatlarına bakabilirsiniz.

 

Su Geçirmez Bant Nasıl Kullanılmalıdır?

Su geçirmez bant kullanımı yaparken dikkat etmeniz gereken iki nokta bulunmaktadır. Birinci nokta mutlaka zeminin ön temizliğini yapmanız gerekiyor. Zeminin küflü, paslı, ıslak olması bandın tutunmasını güçleştirecektir. Bu nedenle zemini temizlemeniz çok önemlidir. İkinci olarak su geçirmez bandı yapıştırdıktan sonra baskı uygulayarak 2 – 3 dakika kadar beklemeniz gerekiyor. Bu baskı ve bekleme ile bant daha iyi yapışacaktır.

Sızdırmaz bant ihtiyacınız varsa Ulus Bant’tan yardım alabilirsiniz. Yıllardır bant sektöründe %100 müşteri memnuniyeti ile ilerleyen Ulus Bant, uygun fiyatları ile müşterilerini mutlu etmeyi başarmaktadır. Sızdırmaz bant fiyatlarına Ulus Bant web sitesi üzerinden hızlı bir şekilde ulaşabilir aynı zamanda siparişinizi tamamlayabilirsiniz.

seo
seo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.