Koli Bandı İzi Nasıl Temizlenir?

kağıt bant
Kâğıt Bant Hangi Alanlarda Kullanılır?
3 Şubat 2023
izalasyon bandı
Soğuk Havalardan İzolasyon Bandı İle Korunun!
23 Şubat 2023
koli bandı

Koli bandı günümüzde pek çok yüzeyde iyi sonuçlar veren ve en çok kullanılan bant çeşitleri arasında yer almaktadır. Koli bandı adından da anlaşılacağı üzere özellikle kargo kolileri, ürün kolileri ve saklama kolilerinin sabitlenmesi için kullanılmaktadır. Bu nedenle koli bandı adını almıştır. Ancak evimizde, iş yerimizde veya farklı bir alanda da sıklıkla koli bandı kullanıyoruz. Koli bandı ile yüksek yapışma oranına sahip olduğundan dolayı tamir, birleştirme gibi pek çok iş kolaylıkla yapılabilir. Ancak koli bandı bazı yüzeylerde kullanıldığı zaman koli bandı izi oluşabilir. Farklı yöntemler ile koli bandı izini çıkararak yüzeyi temizleyebiliriz ancak yanlış yöntemler nedeniyle koli bandı izinden ne yazık ki kurtulamayabiliriz. Bu yazımızda koli bandı izi nasıl çıkar sorusunun cevabını birkaç yöntem ile vereceğiz. Sizde koli bandı lekesi ile karşı karşıya kaldığınızda artık başarısız yöntemler ile vakit kaybetmeyeceksiniz. Önerilerden önce koli bandının kullanılmadığı yüzeyleri inceleyelim.

 

Koli Bandı İzi

Koli Bandı Hangi Yüzeylerde Kullanılmaz?

Koli bandının kullanılmayacağı bazı yüzeyler bulunmaktadır. Bu yüzeylerde kullanmanız koli bandı lekesi ile karşılaşmanıza neden olacaktır. Koli bandı izi kalmaması için aşağıda belirttiğimiz yüzeylerde koli bandı kullanımı yapmamanız gerekmektedir. Koli bandı izi kalacağı için kullanılmaması gereken yüzeyler şu şekildedir;

 

UV Işınlarına Maruz Kalan Yüzeyler

UV ışınlarına maruz kalan yüzeylerde koli bandı kullanımı koli bandı lekesine neden olacaktır. Ancak burada yanlış anlaşılmaması gereken önemli bir detay vardır. Çok az bir güneş ışığına kısa bir süre maruz kalan yüzeylerde koli bandı kullanılmamalıdır demiyoruz. Yüzeyin UV ışınlarına dik bir şekilde maruz kalması gerekmektedir. Yüzey UV ışınlarına dik ve uzun süre maruz kalıyorsa sizin bu yüzeyde koli bandı kullanmanız koli bandı izi ile karşılaşacağınız anlamına gelmektedir.

 

Sıcaklık Derecesi Çok Yüksek Olan Yüzeyler

Sıcaklık koli bandının yapışkan yüzeyi üzerinde oldukça etkilidir. Bu nedenle çok sıcak olan yüzeylerde koli bandı kullanmanız yapıştırıcı kısmında erimeye neden olacaktır. Eriyen yapışkan tarafı ise yüzeye çok daha fazla tutunacaktır. Bu tutunmanın sonucunda yüzeyde koli bandı lekesi kalacaktır. Bu nedenle çok sıcak olan yüzeylerde koli bandı kullanmamanız gerekmektedir.

 

Yeni Verniklenmiş Olan Yüzeylerde

Yeni verniklenmiş olan yüzeyler genellikle yapışkan bir yapıya sahip olmaktadır. Sizin bu yüzeylerde örneğin kuruması veya kirlenmemesi için koli bandı kullanmanız koli bandının yüksek yapışma oranına sahip olan yapışkan yüzeyinin yeni verniklenmiş olan yüzeye yapışmasına neden olacaktır. Daha sonrasında ise yeni verniklenmiş olan yüzeyde koli bandı lekesi meydana gelecektir. Bu nedenle yeni verniklenmiş olan veya otomobiller gibi yoğun vernikli olan yüzeylerde koli bandı kullanmayız. Bu yüzeylerde koli bandı lekesi olmaması için kâğıt bant gibi yapışma oranı daha düşük olan bantları kullanmanız daha doğru olacaktır.

 

Dayanıksız Kâğıt Yüzeylerde

Az önce koli bandının geniş bir yapışkan yüzeye sahip olması nedeniyle yüzeye çok iyi tutunduğundan bahsetmiştik. Bu nedenle koli bandını dayanıksız kâğıt veya kaplamalarda kullanmamanız gerekiyor. Kâğıt veya kaplama olan yüzeylere çok iyi bir şekilde tutunan koli bandı yüzeyi yırtacaktır.

 

Koli Bandı Lekesi Nasıl Çıkar?

Peki, kullanılmaması gereken bir yüzeyde koli bandı kullandıysanız veya kalitesiz bir koli bandı kullandıysanız ve yüzeyde leke bıraktıysa ne yapmanız gerekiyor.

Öncelikle en çok yapılan 2 hatadan bahsedelim. Yüzeyde koli bandı lekesi oluştuğu zaman asla yüzeyi kazımaya çalışmamanız gerekiyor. Yüzeyi kazıdığınız zaman koli bandı lekesinin çıktığını görebilirsiniz ancak yüzeye zarar verirsiniz. Daha sonrasın koli bandı lekesinden daha kötü bir görüntü elde edersiniz. Bu nedenle yüzeyde bulunan koli bandı lekesini asla ama asla kazıyarak çıkarmayı denemeyin.

Koli bandı lekesi ile karşılaştığımız zaman yaptığımız bir diğer hata ise yüzeyi ıslak mendil ile silmeye çalışmaktır. Yüzeyde bulunan koli bandı lekesi yapışkandır. Siz yüzeyde bulunan koli bandı lekesini bezle silmeye çalıştığınız zaman bez üzerinde bulunan toz, tüy, kıl gibi şeyler bu yapışkan yüzeye yapışacaktır. Yüzeye yapıştıktan sonra ise daha kötü bir görüntü ortaya çıkaracaktır. Bu nedenle koli bandı lekesi olan yüzeyi çözücü bir madde kullanmadan asla silmeye çalışmayın.

Koli bandı lekesine birkaç yöntem söyleyeceğiz. Siz evinizde bulunan ve en uygun olan yöntemi deneyerek koli bandı lekesinden kurtulabilirsiniz.

İlk olarak WD-40 sıkarak koli bandı lekesinden kurtulabilirsiniz. WD-40 koli bandının yapışkan olan tarafının etkisini kaybetmesini sağlayacaktır. Ardından yüzeyden koli bandı lekesini yumuşak uçlu bir şey yardımıyla kolay bir şekilde kazıyabilirsiniz.

Eğer evde WD-40 yoksa bu sefer devreye sıcak su girecektir. Sıcak su yüzeyde bulunan yapışkanın yapışma gücünü azaltacaktır. Bu sayede yapışkanı yüzeyden kolay bir şekilde kaldırabilirsiniz.

Son ve en etkili yöntem ise bant yapışkan izini çıkaran özel ilaçlardır. Bu ilaçlar ile kısa bir sürede net bir sonuç alabilirsiniz. İmkânınız varsa yapışkan lekesiyle karşılaştıktan kısa bir süre sonra hemen bu bant yapışkanını çıkaran ilaçtan temin edin ve bu ilacı uygulayarak yüzeyden çıkarın. Az önce bahsettiğimiz gibi koli bandı lekesinde asla yüzeyi kazıyarak zarar vermeyin. Bu size doğru sonucu vermeyecektir.

İlginizi çekebilir: Koli Bandı Kullanılmayan Yüzeyler Nelerdir?

seo
seo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.