Bobin Ekleme Bandı Nedir?

Su sızdırmaz bant
Su Geçirmez Bant Nasıl Kullanılır?
25 Ekim 2022
köpük bant
Çift Taraflı Köpük Bant Nedir?
30 Kasım 2022
Bobin bant yapıştıran çalışan

Bobin ekleme bantları, farklı sektörlere materyallere üretime göre çeşitli şekillerde üretilen ve farklı yapışkan formüller kullanarak üretilen bantlardır. Bobin ekleme bandı genellikle oluklu mukavva gibi veya diğer kâğıt üretim sektöründe kullanılır. Bunların yanı sıra bobin ekleme bantları ahşap sektöründe de sıkça kullanılan bir bağlantı elemanıdır. Bobin ekleme bandı çift taraflı olarak üretilen çeşitlerinde özellikle çok fazla bağlanıp sökülme durumu olan veya sökülmesi kolay olması gereken bağlantıları gerçekleştirmek için kullanılır.

Ekleme bantları birçok sektör için farklı şekillerde kullanılmak için yine birçok farklı çeşitte üretilmektedir. Birbirinden farklı işler için kullanılan bu bantlar üzerlerinde kullanılan birbirinden değişik yapıştırıcı kimyasallarla birlikte üretilirler. Bu kimyasallar sayesinde açılıp kapanmada sorun yaşanılan veya malzeme kalitesini düşürmemek için malzemede hasar oluşturmamak için kullanılır. Reklam sektöründe duvar kâğıtları içinde kullanılabilen bu bobin ekleme bantları genel olarak sökülmesi gereken ve bu sökülme işi kolay olarak yapılmak istenen malzemelerde bir bağlantı elemanı olarak kullanılır. Metal ürünlerde de kullanılan bobin ekleme bandı, metala zarar veren ve fiziksel olarak malzemede işlem gerektiren bağlantı çeşitlerinin kullanılmak istememesi gibi durumlarda tercih edilir.

Geleneksel bağlantı elemanları ve tekniklerinin uygulanması sakıncalı olan yerlerde metal malzemelerde de bobin ekleme bantları tercih edilir. Kaynak, vida, somun gibi bağlantı elemanları ve tekniklerinin uygulanmasında sıkıntı olan yerlerde bobin ekleme bantları rahatlıkla kullanılmaktadır. Bobin ekleme bandı çeşit olarak birçok farklı sektörde ve şekillerde kullanılması için birçok farklı çeşitte üretilmiştir. Bu çeşitler birbirlerinden özellik ve kullanım alanları olarak ayrılmaktadır. Bobin ekleme bantlarının kullanım yerleri ekleme bandının üretim şekline ve üretim amacına göre belirlenmektedir. Neredeyse her birleştirme işlemi için kullanılabilir bobin ekleme bandı çeşidi mevcuttur.

Birçok defa kapanıp açılacak bağlantılar için veya birbirinden sıklıkla ayrılıp birleşmesi gereken bağlantıların yapılması gereken yerlerde malzemelere fiziksel olarak zarar vermemek için kullanılan bobin ekleme bantları, her iş ve her sektörde rahatlıkla kullanılabilecek özelliklere sahip çeşitleri bulunmaktadır. Bobin ekleme bantları çift taraflı, tek taraflı, yüksek yapışkan özellikli, düşük yapışkan özellikli, suya dayanıklı, suya dayanıksız gibi birçok şekilde farklı özellikler taşıyacak ve farklı yerlerde kullanılacak şekilde çeşitlere sahiptir. Birbirinden farklı kalınlık değerlerine sahip olmaları ve dayanıklılık açısından farklılık göstermeleri kullanılacakları alanların ve işlerin özelliklerine göre seçim yapılmasını gerektirmektedir.

Her işin ve her sektör için aynı tip bobin ekleme bandı kullanılamayacağı gibi birbirine benzer ama farklı iş kollarında kullanılmak istediğinde de farklı çeşitlerde bobin ekleme bantları aranmamaktadır. Birbirlerine yakın özellikte ama birbiriyle farklı olan işlerde aynı çeşitte bobin ekleme bandı kullanılabilir. Farklı şekillerde kullanılabilmeleri ve birbirinden farklı şekillerde üretilen bobin ekleme bantları kullanım alanının çok geniş olmasında dolayı sıklıkla tercih edilen bir bağlantı elemanıdır. Bağlantı elemanlarının açıklamasında kullanılan tanıma uyan bu bobin ekleme bandı her şekilde kullanıma uygun olmasından dolayı neredeyse bütün sektörlerde kullanıma uygun işlerin çıkmasını sağlamaktadır. Bu özelliklerinden dolayı bir bağlantı yapılması gerektiği yerlerde ve bağlanması gereken malzemelere fiziksel olarak zarar verilmemesi gereken yerlerde ya da sürekli bağlantının kesilip tekrar bağlanması gereken yerlerde çok sık kullanılmaktadır. Dayanıklılıkları da birbirlerinden farklı olan çeşitlere sahip olması çoğu sektörün kendine yarar olan çeşidinin seçerek kullanmasını sağlamaktadır. Bu tür bağlantıların yapılmasında çok büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bobin ekleme bandı kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli husus kullanılacak yerin ve işin bobin ekleme bantlarının kullanıma uygun olmasıdır. Bobin ekleme bantları kullanım amaçlarına uygun şekilde sınıflandırılırlar ve üretilirler.

 

Bobin Ekleme Bantları Nerelerde Kullanılır?

Bobin Ekleme Bandı Kullanımı

Bobin ekleme bandı birçok farklı çeşitte üretilen ve farklı işlerde kullanılabilen bir bağlantı elemanıdır. Çift taraflı bobin ekleme bantlarının genellikle kullanım alanları sürekli ayrılan ve birleşen bağlantılardır. Bu gibi bağlantıların olması gereken yerde bağlantı yapılacak malzemenin fiziksel olarak zarar görmemesi için özellikle metal malzemelerde geleneksel bağlantı çeşitlerinin yani kaynak, vida, somun gibi bağlantı çeşitlerinin kullanılamayacağı yerlerde bobin ekleme bandı kullanılarak çözüm bulunmaktadır.

 

Kâğıt Üretim Sektöründe Bobin Ekleme Bantları

Bobin ekleme bandı, kâğıt sektöründe bobinlerin kopma yaptığı yerlerde sıklıkla tercih edilen bir bağlantı elemanıdır. Kâğıtlar için uygun olan çeşidi kullanılarak yapılan bağlantılarda bobin üzerinde kopmuş kâğıtların uçlarının tekrar bir araya getirmesiyle işlem tamamlanır. Kâğıtların kopma yapmalarından dolayı bobinlerde sıkıntılar görülmemesi için bu bağlantılar çok önemlidir. Bu bağlantıların yapılmasında bobin ekleme bantları sürekli kullanılmaktadır. Kâğıt özelliklerine göre birçok çeşitte olan bobin ekleme bantlarından en uygun olanı tercih edilerek bağlantı yapılır. Bu sayede bobinin sürekliliği devam eder ve üretime girecek kâğıtlarda problem meydana gelmez. Kopan kâğıtların uçlarının birleştirilmesi için en pratik yöntemlerden biri bobin ekleme bandının kullanılmasıdır. Ekleme bandı sayesinde kolay bir biçimde birbirlerine bağlanan uçlar sıkıntılı bir durum oluşturmadan birleştirilmiş olur.

 

Bobin Ekleme Bantlarının Çeşitleri Nelerdir?

Bobin ekleme bantlarının birçok çeşidi birçok farklı işte kullanılmak üzere üretilmektedir. Çeşitliliğin fazla olması birçok farklı sektörde bağlantı elemanı olarak kullanılmasını sağlamaktadır. Farklı markalar tarafından üretilen ve farklı işler için kullanılan bobin ekleme bandının bazı çeşitleri şöyle sıralanabilir.

3m913e: Suda eriyebilen ve çift taraflı olarak üretilen ekleme bandıdır. Yüksek hızlarda yüksek performansla çalışır ve kaymayı önler.

Boss DST100: Çift taraflı bantlardan biridir, solvent akrilik yapışkanlıdır. Yüksek sıcaklara dayanıklıdır. Kuvvetli yapışma özelliği vardır.

Boss DST130: Boss DST100 banttan farklı olarak taşıyıcısı farklı ve kalınlığı farklı olan bobin ekleme bandı çeşididir.

Nitto 500 Çift Taraflı Bant: Çok amaçlı bantlar olarak gösterilen bobin ekleme bantlarından biridir. Modifiye akrilik yapıştırıcıyla sahiptir.

Nitto 509a: Özellikle kâğıt sektöründe sık olarak kullanılan bir bobin ekleme bandıdır. Çift taraflı özellikli bir ekleme bandıdır. Akrilik yapışkana sahiptir.

Orafix 1272: Suda eriyen bantlar olarak geçen bobin ekleme bandı çeşitlerindendir. Çok ince kâğıtların birleştirilmesi için sıklıkla kullanılan bir banttır. Modifiye akrilik yapışkana sahiptir.

Orafix 1273: Statik eklemeler için tercih edilen ve suda eriyebilen bant çeşitlerindendir. Modifiye akrilik yapışkanına sahiptir. Üst üste eklemelerde yüksek performanslı bir ekleme bandıdır.

Orafix 1283: Suda eriyen bant çeşitlerinden biridir. Hafif olan kâğıtların eklenmesinde kullanılmak için sıklıkla tercih edilmektedir. Modifiye akrilik yapışkanına sahiptir.

Orafix 1286: Modifiye akrilik yapışkanına sahiptir. Bobin bitimlerinde ve uç kaplamalarda kullanılmak için tercih edilmektedir. Güvenlik kaplaması gibi kullanılabilir üzerine baskı ve kaplama yapılabilen yüzeye sahiptir.

Orafix 1299: Yüksek gerilme ve kopma mukavemeti sunabilen bir bobin ekleme bandıdır. Modifiye akrilik yapışkanına sahip olarak üretilir ve yüksek yırtılma direnci vardır. Tek taraflı bir banttır.

Tesa 51706: Alüminize taşıyıcısına sahip olması sayesinde ekleme yerlerini tam olarak tespit etmeye yardımcı olacak şekilde üretilen ekleme bandıdır. Gazete basımında tercih edilmektedir. Modifiye akrilik yapışkanına sahiptir.

Tesa 51910: Hareketli olan esnek olan ambalaj malzemelerinde sıklıkla kullanılır. Bunların yanı sıra flekso veya tifdruk baskı alanlarında ve hava geçiren film gibi yüzeylerde kullanılmak için tercih edilmektedir. Sentetik kauçuk yapışkanına sahiptir.

Tesa 51913: Suda eriyebilen bobin ekleme bantlarından biridir. Yüksek kayma direncine sahip olmasından dolayı kâğıt imalatında ve kaplama kâğıdı emprenyesinde ekleme yapmak için tercih edilmektedir. Modifiye akrilik yapışkanına sahiptir. Ruloların alt katmanlarında yapışkanlık geçirmediği için hijyenik kağıtların eklenmesinde sıklıkla tercih edilir.

Tesa 51914: Yüksek kayma direnci sağlayan bobin ekleme bandı çeşitlerinden biridir. Yüksek hızda çalışan makinalarda kâğıt bobin ekleme bandı olarak sıklıkla tercih edilmektedir.

Bunlar gibi birçok farklı çeşide sahip bobin ekleme bandı sayesinde özellikle kâğıt sektöründe ve kâğıt kullanılan bütün sektörlerde sıklıkla kullanımı tercih edilir. Bobin ekleme bantları sayesinde çift taraflı bantların kullanılmasıyla çok sık olarak bağlanan ve bağlantısı kesilmesi gereken yerlerde önemli bir bağlantı elamanıdır.

 

İlginizi Çekebilir: Bez Bantlar Nasıl Kullanılır?

 

 

seo
seo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.